LEONBERGER

Jsme členy Leonberger klubu

31.12.2012 - Úspěšný rok 2013 všem!


15.12.2012 - Nové fotky Babunky a Coudíka


1.12.2012 - Babunky narozeniny
Naše holčička slaví už 5. narozeniny. Přejeme jí hodně zdraví, spokojenosti a méně šedivých chlupů.


15.11.2012 - Nové fotky Babunky a Coudíka


4.11.2012 - CACIB Praha
Vydali jsme se na poslední výstavu letošní sezony. Posuzoval pan Václavík. Coudíkovi tentokrát vytkl jen volný loket, jinak vše bylo v souladu se standardem a moc jsme se mu líbili. Konečně. Chvíli to vypadalo, že vyhrajeme, ale soupeře jsme tentokrát neuběhali. Trochu víc mi radost zkazila jen zapisovatelka, která si evidentně chtěla zjednodušit práci a nenapsala posudek tak, jak rozhodčí diktoval. Coudy si odvezl druhé místo a res. CAC.

26.10.2012 - Aylin
Aylin a její paničky za námi přijely na návštěvu, kterou jsme spojily s procházkou. Aylinka je krásná a slušně vychovaná slečna. Mezi dveřma na Coudíka hned zavrčela, aby věděl, že přece není žádná rozhoďnožka. Celou procházku jí nenápadně naznačoval, že by si chtěl hrát. Potom mu svitla naděje v podobě klacku, za kterým se kvůli ní honil, ale Ayli ho přehlížela dál. Bylo na něm vidět, jak vymýšlí způsoby, kterými by jí "omráčil". Na zahradě jí nakonec zahnal do rohu a všechno slušné vychování šlo stranou. Štěkal a sem tam jí provokativně štípnul do prdelky. Tenhle neomalený způsob zabere na každou netykavku. I naše Babunka po štípanci bezpečně roztaje a u Ájenky to nebylo jiné. Holky odjely a chlapeček byl na sebe očividně pyšný. Moc jsme si to užily. Fotky najdete v Galerii.

19.10.2012 - CACIB České Budějovice
Na tuto výstavu konanou 14. 10. se nám vůbec nechtělo, protože jsme měli 14 dní po hárání. Jenže byli přihlášeni oba a mě by bylo líto zbytečně vyhozených peněz. Posuzovala paní Jandová, která pesany důkladně prohmatává a je k nim velice milá (a přísná), což byl další důvod se zúčastnit.
Nejprve začnu Babunkou. S ní do otevřené třídy nastupovaly krásné feny a ona vedle nich vypadala jako 15měsíční vylítaná puberťačka. Její vystavování jsem pojala jako kulturní vložku, protože vedle ní stála Pepinka, která je úplný opak Babunky. Rozhodčí nám zadala spravedlivě známku velmi dobrá a krásné neočekávané 3. místo.
A teď ke Coudíkovi. Když jsem viděla konkurenci, proti které musíme bojovat také ve třídě otevřené, všechny mé, byť jen malé naděje na lepší umístění vzaly rychle za své. Ve třídě jsme nastupovali jako první, proběhla důkladná prohlídka a až na špatně ostříhané nožky (ach, ta panička) nám nevytkla nic. Dokonce řekla, že je to velice elegantní pes! Běhal opravdu skvěle a dával najevo, že se baví. Coudík s Harisem měli ještě běhací přídavek a když jsem slyšela z úst rozhodčí V1, CAC, podávajíc mi ruku, nemohla jsem tomu uvěřit. Náš boj ale pokračoval dál a zlaťáček si vyběhal i CACIB. O BOB nastupoval s krásnou Annie od kostela Sv. Gabriela, která se do Coudíka zakoukala a málem své paničcev běhu podrazila nohy. Mě zase skoro srazila k zemi vedoucí kruhu, která tam všudemožně poletovala. Bylo to naprosto nečekané, ale Coudík si odvezl V1, CAC, CACIB, BOB !!! Jsme na oba moc pyšní.
Ještě bych touto cestou chtěla moc poděkovat Cimlovým a Jůzovým za hlídání. Dále bych ráda poděkovala Veronice Mannové a manželům Markovým za rady, které nám poskytly při odpolední soutěži. Gratulujeme všem zúčastněným a děkujeme za skvělou atmosféru a podporu.
leonberger Cipísek Coudy Leon Bohemia

14.10.2012 - Přidány nové fotky Coudyho


13.10.2012 - Stárkov
Ve dnech 27.-29. 9. jsme byli pozváni na rodnou hroudu k naší chovatelce. Počasí se celkem vydařilo a bylo teplo. Z malého rodinného setkání se stalo spíše "setkání invalidů". Dvounožci ochořeli, ale čtyřnožců se to naštěstí netýkalo. Vztah Babunky a Cindy jsme musely mít pod dozorem. Došlo pouze k jedné menší potyčce, jinak na sebe holky vrhaly jen štítivé pohledy. Když Coudík odešel na houby, tak holky byly naprosto v pohodě. Největší změna ale nastala mezi Coudym a Cindy. Mohlo to být způsobeno vlivem doznívajícího Babunčina hárání. Vyměnili si role a Coudy se od Cindy nechal dobývat. Coudík většinou po chvilce pookřál a strhla se hra plná oždibování. Když se hra rozjela naplno a Cindy nechala průchod své dominantnější povaze, tak se Coudy urazil. Dlouho mu to nevydrželo, protože ho Cindynka něžně opusinkovala a to na toho našeho lotra platí. Moc jsme si to užili a už se těšíme na příští rok. Fotky najdete v Galerii.

26.9.2012 - Bonnie
Naše smečka se rozrostla o dalšího člena. Je jím ponička Bonnie. Na pesany je zvyklá, takže v jejich soužití není žádný problém.


20.9.2012 - Nové fotky Baboo (57 měsíců) a Coudyho (38 měsíců)

15.9.2012 - Maira
Měli jsme velice milou návštěvu. Přijela Maira s páníkama a odváželi si od nás koťátko. Spojili jsme to s procházkou, aby se pesani unavili. Mezitím, co si leoni hráli, páníkům nebylo zcela jasné, které koťátko by pro ně bylo vlastně to nejvhodnější. Nakonec Líba vzala žravou lenošku s nevalným vztahem ke psům. Podle prvních zpráv se z lenošky vyklubala pěkná provokatérka a s Mairou si bezvadně notují.


7.9.2012 - Jak léčit zapařeninu?
Způsobů, jak se zbavit zapařeniny existuje jistě mnoho, ale každému jedinci vyhovuje něco jiného. Jelikož se začaly množit dotazy, který přípravek zabral u našeho Coudyho, dokopala jsem se konečně k napsání našich zkušeností. Coudíkovi se objevil hot-spot na začátku července 2011. Zjistili jsme to včas, ale platné nám to moc nebylo. Začala dlouhá série návštěv u veterináře a dlouhá série přípravků, které nezabíraly. Vyzkoušeli jsme např. Lactaderm, různé odvary z přírodních zdrojů, Tetra-Deltu a nakonec i kortikoidy. Po kortikoidech vypadalo jeho bebí ještě mnohem hůře, protože se objevila alergická reakce. Jako každý majitel i my jsme byli zoufalí. Nastal čas, kdy jsem začala "experimentovat". Objednala jsem na netu Zacelovač ran s mumiem a čekala, co se bude dít. Při podávání tohoto přípravku se doslova a dopísmene nedělo nic (nelepšilo ani nezhoršovalo). Sedla jsem opět k internetu a druhý den mi přišel Zacelovač ran ze sopečného kamene (VulcanoVet Magic Powder) od firmy cdVet.
Tento zacelovač byl ve formě pudru a i jako předešlý byl ze zcela přírodních zdrojů. Přípravek zapařeninu vysušil, ale ne tak aby ho rána nějak táhla. Zasypávala jsem mu jí 2-3x denně dle potřeby a do týdne bylo po zapařenině! Dnes musím zaklepat, protože to byl naštěstí jeho jediný hot-spot.
Hodně velké díky patří chovatelům, kteří se se mnou podělili o své zkušenosti a radili, co se dalo. Největší poděkování ale patří slovenské chovatelce Eleně Skovajsové Rosívalové z CHS Lionsace, která přispěla víc než radou. Vel´mi pekne ďakujeme, Eli!

15.8.2012 - Nové fotky Baboo (55 - 56 měsíců) a Coudyho (37 měsíců)

2. 8. 2012 - Baboo a bazén
Za 5 koupacích sezon, co máme Babunku, se v bazénu nekoupala ani jednou dobrovolně. Když do vody omylem spadla, začala plácat nohama, děs v očích a panicky hysterčila. Letos poprvé se v něm začala koupat...ale tajně! Zprvu ji neprozradila ani mokrá srst. Jelikož mají na zahradě napuštěnou i vanu, chválila jsem jí, že zdokonaluje své koupací schopnosti a umí si namočit hřbet i v napůl napuštěné vaně. Za pár dní jsem šla na zahradu nahnat koťata a z bazénu se ozývalo chrchlání a šplouchání vody. Bylo mi divné, že by se Coudy cachtal pod krytem a bez obecenstva, které tolik miluje. Kouknu a Bramborka se vesele rochní ve vodě. Od té doby si chodí v jakémkoliv počasí zaplavat. Pro svou novou zábavu musí mít ovšem podmínky, které jsou zakrytý bazén, klidná vodní hladina a žádné obecenstvo. Její prioritou však zůstává stále rybník.


23.7.2012 - Byly přidány nové fotky Babunky (54 měsíců) a Coudíka (36 měsíců)

1. 7. 2012 - NV Klatovy
Počasí, které bylo v posledních dnech velice úmorné, leč na klatovskou výstavu tradiční, se přeci jen trochu umoudřilo a rtuť teploměru o pár stupínků spadla (28 ´C). Foukal sice teplý vítr, ale i ten vzbuzoval v přítomných lidech aspoň trochu osvěžení. Okolí stadionu je prokácené, takže stínu méně, na druhou stranu zajišťuje lepší výhled pro diváky a vystavovatele.
Tentokrát nás posuzoval pan Šimek, velice galantní pán a láska ke zvířatům z něj jenom sálala. Jeho rozhodcování bylo rychlé, velmi pečlivé a zároveň také hodně přísné, což se ale dalo od hlavního rozhodčího čekat. Také mi bylo velice sympatické, že měřil psy s horní hranicí výšky, jestli náhodou nepřerostli standard, což snad žádný rozhodčí bohužel nedělá. Coudy se mu z počátku moc nelíbil, při blížším posuzování ale nešetřil chválou. "Nádherná samčí hlava, silný prostorný hrudník a vynikající pohyb" (pochvala pohybu mi udělala největší radost) přesvědčily rozhodčího, aby ho ocenil známkou výborná a 1. místem. Jedinou výtku měl na měkčí hřbet kvůli kterému nám nezadal CAC. Nicméně mě to nijak nerozhodilo, protože CACe zadal asi jen dvakrát a ostatní odjížděli také s prázdnou. Babunka nastupovala v silnější konkurenci a rozhodčímu padla hned do oka. Vyzdvihl hlavně "famozní rámec, prostorný a velice ladný pohyb na leonbergera". Kámen úrazu při přidělování umístění byl ten, že se v závěrečných kolečkách pouze chodilo (místo běhalo), takže pro nás zbylo již tradičně 3. místo. Při čekání na desky si mě rozhodčí odtáhl stranou a povídá, jestli fena není moc vyvenčená, že se mu zdá utahaná. Tak jsem mu řekla, že není, že pouze nemá ráda teplo a chodit jí moc nebaví, že radši poběhává. A rozhodčího odpověď mě trochu překvapila. Dozvěděla jsem se, že se chodilo právě kvůli nám, že by Bramborka všechny uběhala a že by jí klidně toho CACe - vzhledem ke konkurenci spíš r. CACe zadal (Babča má měkčí hřbet také!).
Pár slov závěrem - výstava byla hlavně díky panu Šimkovi nezapomenutelná. Tak by mělo posuzování vypadat. Pro všechny zúčastněné bylo jeho posuzování jistě skvělým zážitkem.

16. 6. 2012 - Speciální výstava leonbergerů
Výstava se konala v zámeckém parku v Kunraticích společně s Krajskou výstavou. Jako rozhodčí byl delegován pan Matyáš ze Slovenska. U něj jsme ještě nevystavovali a s jistotou můžu říct, že to bylo poprvé a naposled. Trochu mě zamrzelo, že hodnotí pohyb, který od psů skoro ani nevyžadoval. Jeho posuzování postrádalo jakýkoliv drive a to nám nevyhovuje. Coudík skončil opět na 5. místě s výbornou a Babunka obdržela VD. Nicméně jsme potkali spoustu bezva lidiček a moc jsme si to užili.

15. 6. 2012 - Návštěva ve Stárkově
Udělaly jsme si výlet za naší chovatelkou. Cesta trvá pár hodin, ale vždycky to stojí za to. Coudík s Babunkou zůstali doma, protože ségra Cindy je ve druhé polovině březosti. Babunku nesnáší a Coudy by jí nedal ani chvíli pokoj, takže jsme jí nechtěli zbytečně rozptylovat. Cindynce začíná růst bříško a rozmazlování si vyloženě užívá. V jídle si dávala pauzu, ale už se zase rozežírá. Štěňátka by se měla narodit asi za 4 týdny a my se na ně už moc těšíme. Fotky z návštěvy najdete v Galerii.

17. 6. 2012 - Nové fotky Babunky a Coudíka
Foto najdete v jejich vlastních galeriích v rubrice "Naši psi"

11. 6. 2012 - Cindy čeká miminka
Dnes přišla skvělá zpráva. Krytí Cindy se zdařilo a v bříšku jí rostou štěňátka. V pátek 11. 5. k nám přijely dvě nevěsty společně s páníkama. Jedna je už v důchodu a na druhou čekal ženich u Folmavy. Ještě než stačily vyskočit z auta, Coudík zavětřil a zatmělo se mu před očima. Chlapečka jsme nechali zavřeného na balkoně a holky pustili na zahradu, aby se po dlouhé cestě vyvenčily. Za 3 minutky jsem viděla, jak se ten náš lotr plazí podél zdi a dělá, že je ohromně nenápadný. Vyvrátil totiž na balkoně plaňku a protáhl se úzkou dírou ven. Věděl, že se zachoval špatně, ale hormony zkrátka zvítězily. Jakmile opět uviděl Cindy, nasadil takové tempo, že i praporek na autě by mi záviděl, jak jsem za ním vlála. Musela jsem ho dát na vodítko, aby byl k ukočírování. Oči měl potom přilepené celou dobu na dveřích a kdyby to bylo jen trochu možné, tak bdí za dvěřmi celý víkend a poslouchá každý jejich pohyb.
Když jsme ho k Cindy nepustili, zkoušel to přes její paničku Drahu. Moc dobře ví, že musí nejdřív udolat alfu, aby se dostal k betě. Jindy na Drahu prdí, ale teď se před ní různě nakrucoval, šťouchal do ní, slintal, naskakoval a neustále při tom brebentil. Zkrátka pořádal námluvy s velkou parádou.
V sobotu a neděli se jelo krýt. S velkou radostí jsem přijala nabídku, abych se zúčastnila krytí, protože jsem chtěla sebrat pár zkušeností, o kterých jsem si myslela, že mi chybí. Nedůvěra v mé schopnosti byla naprosto zbytečná, protože Coudy s Baboo mě řádně vycvičili. O Coudyho umění také strach mít nemusím, jelikož už v jeho 5ti měsících musela Babunka čelit útokům nadrženého štěněte. Takže případné nevěsty nemusí mít obavy, že si neporadíme. Byl to náročný, ale překrásný víkend. Doufám, že si to někdy zopakujeme.
Pokud máte zájem o nový přírůstek do rodiny, kontaktujte Drahu Krchovou (draha.leon@seznam.cz nebo 608 033 804). Štěňátka půjdou jen do spolehlivých a milujících rodin, které ocení trvalý kontakt s chovatelkou. Rodiči miminek jsou Cindy Bell Leon Bohemia a Gordon Florian Salve Leon. Předpokládaný datum porodu je kolem 12. 7. 2012. Do nových domovů budou odcházet v první polovině září.10. 6. 2012 - Coudík má narozeniny
Coudík oslavil neuvěřitelné 3 roky. I přes své značně pohodlné vlastnosti je plný vitality a Babunce zvláště v době hárání připravuje perné chvilky. K radosti mu stačí i vyložená ptákovina, a tak kudy chodí, tudy rozdává své neutuchající nadšení. Občas ho pozoruju z okna, jak se láskyplně dělí o snídani s ptáčkama a jinou nenechavou zvěří. Zkrátka by se nám do posledního chlupu rozdal.


9. 6. 2012 - KV Rokycany
Výstavu na rokycanském letišti si každoročně nemůžeme nechat ujít. Tentokrát nás posuzoval slovenský rozhodčí T. Havelka. Když nám vždycky vytkne krátké nohy, musím se smát, protože bych řekla, že je máme akorát. Názory ale respektuji, protože každý má jiné oko a každému se také líbí něco jiného. Závěrem Coudíkovi řekl, že až na některé nedostatky je moc pěkný pes a Babunce by zadal VD, ale kvůli pohybu, který se u leonbergerů prý nevidí, jí zadal V1 bez titulu. Info v tabulkách. Příští týden vyrážíme opět do boje.

24. 5. 2012 - Tyron
Už to bude dva měsíce, kdy odešel Coudíkův táta Tyron vom Dreiburgenland za duhový most. Byl nádherný, ale jeho povaha mnohem krásnější. O to větší po sobě zanechal stopu. I mě ukápla nějaká slzička, ale pro jeho majitele je to nepředstavitelná ztráta, ze které se budou dlouho vzpamatovávat. Tyronku, byl jsi nezapomenutelný a vždycky budeš v našich vzpomínkách a srdcích velice vítán.


8. 5. 2012 - Candy má narozeniny
Mála rošťanda Candy oslavila 4. narozeniny. Trošku si začíná otevírat papulu na vůdkyni Babunku a ta jí výhodné místo rozhodně nepřenechá. Zatím tekla krev jenom z Bramborky, takže doufám, že Candynka pobere nějaký pud sebezáchovy a přibrzdí. Hodně zdraví a rozumu do dalších let.

5. 5. 2012 - Šemík
Máme nového člena rodiny. Je to sedmiletý valášek plemene Hafling. Jmenuje se Šemík, ale pro nás to byl vždycky Šíma. Pesany spíše než kůň, tak jeho dobroty. Byli by mu schopní spalousit i jádro. Do budoucna by měl mít svou vlastní stránku, kde se dozvíte více podrobností.


4. - 8. 5. 2012 - Klubový sraz Plasy
V těchto dnech se zúčastnili klubového setkání. Konečně jsme to neměli vůbec daleko a cesta nám trvala slabou půlhodinku. Naším hlavním cílem byla členská schůze, které se zúčastnilo žalostně málo lidí. Členové si odsouhlasili vyřazení přenašečů LPN (D/N). Já jsem byla spíše pro omezení než vyřazení.

22. 4. 2012 - KV KCHL MB
Tento rok se konala klubová výstava opět v Mladé Boleslavi. Psi posuzovala paní G. Ridarčíková ze Slovenska. Coudy nastupoval do třídy otevřené, kde bylo hlášeno 22 psů. Nastupovali jsme jako poslední a mě jímala hrůza, že se tam Coudík mezitím unudí a já budu při běhu fungovat jako tažný kůň. Naštěstí si rozhodčí rozdělila třídu na 4x a do kruhu volala po 6 psech. Když nastala naše chvíle, nevěřila jsem, že držím (jinak velice pohodlného) Coudu. Vystavování ho bavilo natolik, že se mu z kruhu ani moc nechtělo. Dlouho se stálo, potom běhalo, opět stálo a my stále bojovali. Coudíkovi paní rozhodčí nakonec přiřadila překrásné 6. místo a skvělý posudek. Více info v jeho tabulce.

11.5. 2012 - Vysvětlení
Po delší nemoci mi, bohužel, umřel notebook. Proto docházelo k prodlevám v aktualizacích. Snad to co nejrychleji dořeším. Mockrát děkuji za pochopení.

6. 4. 2012 - Veselé Velikonoce všem!2. 4. 2012 - Nové fotky Babči a Coudyho

28. 3. 2012 - Milínov
Aby to Bramborce nebylo líto, vzali jsme jí na výlet také. Cestovala za koníkama do Milínova, kam Klárka jezdí trénovat. Na vodítku se chovala jako pravá dáma. Jakmile měla volno, probudil se v ní čertík a začala nahánět poníky. Tuhle srandu jsem jí musela zatrhnout.23. 3. 2012 - Lysá nad Labem
Dnes jsme se jako každý rok vydali na výstavu koní a zahradnických potřeb do Lysé. Pořadatelé si každoročně určují jako podmínku pro vstup se psem nasazení náhubku. Nikdy to tam pejskaři nedodržovali, tak jsem jako průzkumníka vzali Couďáka. Na místě pořadatelé košík nevyžadovali a návštěvníci si také ničeho nevšimli (snad jen kromě jednoho nerudného dědka, který pronesl, že takhle velcí psi by s náhubkem měli chodit úplně všude). Přesto se Coudík setkával s jen pozitivními reakcemi a těch malých i velkých ručiček co se nabízelo k podrbkání za ouškem, si užíval asi nejvíc.13. 3. 2012 - Je to opět za námi
Tentokrát jsem dala na radu některých chovatelů, kteří vlastní pár, a oddělila jsem Babunku od Coudyho hned v začátku hárání. Dnes jsem zase o něco chytřejší, protože tato metoda se u nás rozhodně neosvědčila. Jindy v poklidu čekáme na dny D, ale teď jsme si leháro moc neužívali. Coudy zkrátka nechápal, proč s Bíbou být nemůže a plakal už po 2 dnech. Bamba snáší oddělování velice dobře, nyní když uslyšela Coudíka kníkat, pustila se do naříkání také, takže jsem měli doma tentokrát opravdu hlasově vyrovnané duo. V Coudasovi tohle hárání rozdmýchalo mnohem větší hormonální bouři, která doznívala ještě 14 dní po sloučení, kdy na ní neustále naskakoval a Baboo z něj měla takovou radost, že ho nechala. Ve výsledku mě to stálo 3 týdny hlídání navíc. Velkou měrou k tomu jistě také přispěla jeho silnější nadrženost. Od Vánoc totiž po troškách odstřikoval sperma. Řešila jsem to s vetem, který mě ujistil, že se to občas objevuje u psů s vyšším sexuálním apetitem. Tatínka zkrátka nezapře.

3.3.2012 - Přidány nové fotky Babči a Coudy


18. 2. 2012 - Mrazivé dny
V půli ledna nás konečně navštívila zima. Sněhu sice moc nenapadalo, ale nebylo ani bláto. Měla jsem velkou radost, protože to v našem okolí zlikvidovalo všechny viry. Coudík neustále kašlal a nakonec skončil na antibiotikách. Babunka sice moc nebufala, ale za to měla teplotu a byla pořád unavená, takže zobala taky. Po zaléčení se Coudovi kašel moc nezlepšil. Byla jsem už zoufalá. S pomocí veterináře jsem zjistila, že to není oslabenou imunitou, ale spíše místem, kde bydlíme. Sousedé totiž chovají a cvičí retrívry pro Pomocné tlapky. Doma mají kolem 15 psů, tudíž je prakticky nemožné nic nechytit, natož když musíme denně chodit kolem jejich výběhu. Kotce mají také hned za naším plotem a leoni si s velkou oblibou hrajou právě v téhle části zahrady. Naštěstí všechno zamrzlo a po bronchitidách ani stopy.
Mráz jsme si užívali plnými doušky. Naším nejoblíbenějším sportem se stalo bruslení. Chodili jsme tak často, jak to jen šlo. Coudík se v bruslení naprosto našel. Každý pohyb bral pokud možno smykem v plné rychlosti a na tváři kouzlil úsměvy a obrovskou spokojenost. Babča se ho snažila trochu krotit, ale mnohdy se nechala strhnout. Současně s tím se zvýšila chuť k jídlu a Couda se tak dostatečně zásobil na Babunčino hárání. Jeho váha je 70 kg a Babunčina 48 kg.
Zimní fotky najdete v sekci Galerie.31.1.2012 - Nové fotky Babunky (48 měsíců) a Coudíka (27 a 30 měsíců)


5. 1. 2012 - Návštěva v CHS Grand Aiveko
Byli jsme se podívat na štěňata, která se za chvíli rozutečou do nových domovů. Dvě míma zůstávají u chovatelky, na další dvě čekají noví páníčci a ještě tři jsou stále volná. Vzhledem k okolnostem prospívají velice dobře a mají se čile k světu.>NOVINKY ROKU 2011: ZDE >>>


© fefi design 2009
www.cernohubova.com